Ako funguje vytvorenie používateľského konta v systéme ITMS21+?
V prípade projektových partnerov zo Slovenska je potrebné, aby každý partner vyplnil „Žiadosť o vytvorenie konta“, ktorá je dostupná na stránke ITMS21+. Podrobný postup pre vytvorenie používateľského konta v ITMS21+ je k dispozícii na https://zoak.itms21.sk/zoak?0.
V prípade projektových partnerov z Rakúska, je potrebné, aby každý partner vyplnil údaje do samostatného formulára v Exceli, ktorý je k dispozícii na https://www.sk-at.eu/download/antrag-auf-aktivierung-des-benutzerkontos/ a formulár zaslal Spoločnému sekretariátu vo Viedni na office@sk-at.eu. Formulár ITMS bude vygenerovaný a zaslaný kontaktnej osobe organizácie e-mailom. Splnomocnený zástupca a všetci používatelia majú potom dve možnosti na odoslanie formulára. Prvou možnosťou je fyzicky podpísať formulár žiadosti o aktiváciu účtu a originál poslať poštou Riadiacemu orgánu. Druhou možnosťou je podpísať žiadosť elektronicky a zaslať ju e-mailom na adresu Spoločného sekretariátu vo Viedni (office@sk-at.eu).
Je k dispozícii príručka pre vyplnenie projektovej žiadosti v ITMS21+?
Pokyny k vyplneniu a odoslaniu formulára žiadosti o NFP vo verejnej časti ITMS21+ (PIM_V_Annex 1_Pokyny k vyplneniu a odoslaniu formulára ŽoNFP cez ITMS21+) sú dostupné na stiahnutie v slovenskom a nemeckom jazyku na nasledujúcom linku https://www.sk-at.eu/download/pim_v_application-and-project-submission/.
Musí byť projektová žiadosť predložená dvojjazyčne?
ÁNO. Projektová žiadosť vrátane rozpočtu musí byť vypracovaná a predložená v nemeckom a slovenskom jazyku. Žiadosť nie je možné predložiť v anglickom jazyku.
Musí byť pri vypĺňaní projektovej žiadosti v systéme ITMS21+ uvedená kontaktná osoba za každého projektového partnera alebo postačuje uviesť kontaktnú osobu vedúceho partnera?
Kontaktná osoba za každého projektového partnera by mala byť vyplnená.
Kým musí byť projektová žiadosť podpísaná?
Projektová žiadosť musí byť podpísaná štatutárnym zástupcom hlavného partnera. V prípade, že organizácia vedúceho partnera má viacerých štatutárnych zástupcov, je potrebné, aby bola projektová žiadosť podpísaná všetkými štatutárnymi zástupcami. Štatutárni zástupcovia projektových partnerov musia podpísať povinnú prílohu projektovej žiadosti – dohodu o spolupráci partnerov.
Je nutné predložiť projektovú žiadosť vrátane všetkých tlačených príloh v tlačenej podobe?
Nie. Žiadosť sa oficiálne podáva prostredníctvom elektronického systému IMTS21+ vrátane všetkých požadovaných príloh. Žiadosť nie je potrebné posielať podpísanú v papierovej podobe.
Musia mať všetci projektoví partneri sídlo v programovom území?
Projektové partnerstvo musí zahŕňať minimálne jedného projektového partnera zo Slovenska a jedného projektového partnera z Rakúska, ktorí majú sídlo v programovom území.
Hlavný partner musí mať sídlo v programovom území. Inštitúcie mimo programovej oblasti by do projektu mali byť zapojené len vo výnimočných a dobre odôvodnených prípadoch. Ich zapojenie by malo priniesť pridanú hodnotu pre programovú oblasť ako aj pre partnerstvo.
Je stanovená maximálne/minimálna doba realizácie projektu?
NIE. Maximálna/minimálna doba realizácie projektu nie je stanovená. Odporúčaná dĺžka realizácie projektu je 36 mesiacov. Dlhšia realizácia projektu musí byť v projektovej žiadosti riadne odôvodnená.
V časti „Synergie“ sa uvádzajú iba projekty Interreg?
NIE. Uvádzaju sa možné synergie akýchkoľvek predchádzajúcich alebo extistujúcich projektov.
Má Program kontaktné miesta, kde je možné konzultovať projektový zámer?
ÁNO. Projektový zámer je možné konzultovať so zástupcami regionálnych miest (https://www.sk-at.eu/regionalne-miesta/) alebo so zamestnancami Spoločného sekretariátu (https://www.sk-at.eu/spolocny-sekretariat/).
Majú slovenskí partneri projektu nárok na spolufinancovanie zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky?
ÁNO. Slovenskí projektoví partneri majú nárok na spolufinancovanie zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Maximálna výška spolufinancovania zo štátneho rozpočtu pre jednotlivé subjekty je stanovená v Stratégií financovania EFRR, ESF+, KF, FST a ENRAF na programové obdobie 2021 – 2027, ktorá je zverejnená na stránke Ministerstva Financií SR: Stratégia financovania EFRR, ESF+, KF, FST a ENRAF na programové obdobie 2021 – 2027 | Ministerstvo financií Slovenskej republiky (mfsr.sk).
Musia strategickí partneri podpísať Dohodu o spolupráci partnerov a uvádzať v nej ich IBAN?
Podpísanie Dohody o spolupráci partnerov strategickým partnerom je voliteľné, pokiaľ si to projektové partnerstvo vyžaduje; v prípade, že Monitorovací výbor vyslovene požaduje účasť strategického partnera na realizácii projektu, tak záujem participovať na projekte deklaruje napr. v rámci tzv. Letter of Intent (Písomný zámer), ktorý na požiadanie doloží.
Uvádzanie IBAN sa v partnerskej dohode nepožaduje.
Akým spôsobom sa preukazuje kritérium spoločnej prípravy projektu?
Spoločná príprava sa preukazuje doložením povinnej prílohy č. A.4. Spôsob preukázania je detailne popísané v dokumente „Manuál implementácie projektov“ časť V. Predloženie žiadosti o NFP, príloha č. A.4 Zoznam príloh žiadosti o NFP.
Je možné žiadať o refundáciu nákladov na prípravu projektu? Ako sa budú dokladovať?
Program umožňuje dve formy refundácie nákladov na prípravu projektu v závislosti od typu projektu:
1. Všetky projekty sú oprávnené žiadať o paušálnu sumu 6 250 EUR (celkové náklady) za projekt tak ako uvádza Manuál implementácie projektov. Túto sumu si zahrnie do rozpočtu Hlavný partner projektu. Rozdelenie paušálnej sumy na prípravu projektu medzi projektových partnerov sa na úrovni programu nesleduje.
2. V prípade investičných projektov sa v rámci Programu okrem paušálnej sumy preplácajú náklady na prípravu projektu na základe skutočných nákladov, ktoré by spadali do kategórie nákladov 4. Náklady na externé odborné znalosti a služby pričom maximálny limit je 5 % rozpočtu partnera projektu.
Môžu sa metódy zúčtovania nákladov na zamestnancov v priebehu projektu meniť?
NIE. Partner v projekte si vyberá jednu z dole uvedených metód zúčtovania nákladov na zamestnancov [(a), (b) alebo (c)] už pri vypracovaní projektovej žiadosti. Rovnaká metóda sa potom bude vzťahovať na všetkých zamestnancov daného partnera projektu pracujúcich v projekte a bude stanovená na celé obdobie trvania projektu. Zvolenú možnosť nie je možné počas realizácie projektu zmeniť!
Náklady na zamestnancov sa v rámci Programu preplácajú na základe jednej z nasledujúcich metód:
a) paušálna sadzba vo výške 20 %
b) hodinová sadzba stanovená metódou výpočtu „1720“
c) skutočné náklady
1. plný úväzok
2. čiastočný úväzok s pevným % podielom času
Počas realizácie projektu môže projektový partner požiadať o zmenu v rámci metódy c) zúčtovanie skutočných nákladov medzi úväzkami č. 1 a č. 2, avšak len v riadne odôvodnených prípadoch.
V prípade metódy a) je potrebné zohľadniť max. uplatniteľný limit 20% paušálu, ktorý je stanovený na 360 000 EUR.
V prípade metódy b) sa hodinová sadzba určí pred prvým zúčtovaním a nemení sa počas implementácie projektu.
Je pri zúčtovaní nákladov formou metódy 40% paušálu stanovený limit?
ÁNO. Limit je stanovený na 240 000 EUR rozpočtu partnera.
Môže sa pri zvolení 40% paušálu požiadať o refundáciu nákladov na prípravu projektu?
NIE. Všetky náklady okrem nákladov na zamestnancov sa preplácajú z programu podľa paušálnej sadzby vo výške 40 % oprávnených priamych nákladov na zamestnancov. Iná forma refundácie nie je možná.
Aká je miera spolufinancovania projektov z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (EFRR)?
Miera spolufinancovania projektov z EFRR je 80 % pre všetky typy projektov.
Aký dokument majú predložiť v rámci Annexu A.6 rakúski partneri?
Rakúski partneri (vrátane hlavného partnera) predkladajú identifikáciu organizácie, ktorou môže byť výpis z rôznych registrov. V prípade, že takýto dokument neexistuje (týka sa organizácií verejnej správy a samosprávy) prosím kontaktujte JSPV.
V zmysle PIM V sa body 7.1 – 7.5 v projektovej žiadosti nevypĺňajú. Je potrebné dať len odkaz na to, že sa tieto body vyplnia v časti 16 Špecifické polia?
ÁNO. V bodoch 7.1 – 7.5 žiadateľ do komentára napíše „opísané v časti špecifické polia“ a v časti 16 vyplní požadované informácie.
Koľko miest realizácie je potrebné vyplniť v ITMS21+? Je potrebné vybrať aspoň jedno miesto pre každého partnera?
Je potrebné uvádzať všetky reálne miesta realizácie projektu. Za každého je potrebné uviesť minimálne jedno miesto realizácie, keďže sa predpokladá, že každý partner sa podieľa na realizácii aktivít projektu.
Je v rámci externej expertízy možné uvádzať „projekt“ ako mernú jednotku a v komentári dať bližší popis tejto položky?
ÁNO. Jednou z merných jednotiek v rámci externej expertízy je aj „projekt“. V tomto prípade je však potrebné konkretizovať obsah položky v jej popise.
Kde je potrebné uviesť indikatívny zoznam položiek v prípade využitia 40% paušálu?
Na uvedenie indikatívneho zoznamu položiek žiadateľ použije prílohu k PIM V „A.2_Detailed Budget_V2“, kde v časti „E. Detailný rozpočet partnera“, v časti „Paušálna sadzba“ v riadku 94 do bunky vedľa paušálu 40 % napíše indikatívny zoznam položiek (napr. workshop, stoličky, počítače, konferencie…).
Prečo musia žiadatelia stále prikladať prílohu A.2_Detailed Budget_V2?
Platí, že táto príloha už nie je záväzná, pretože záväzné sú dáta v ITMS21+. Príloha je prospešná pre žiadateľov, aby si vedeli v Exceli vypočítať percentá paušálov, pripraviť samotné rozpočty s partnermi a tvoria podklad, ktorý sa následne zadáva do ITMS21+. Spoločný sekretariát ju zároveň využíva na overenie výpočtu paušálov počas procesu hodnotenia projektovej žiadosti.
Je nutné, aby každý detailný výsledok projektu prispieval k zvolenému programovému ukazovateľu výsledku?
Nie je to nutné. Je potrebné splniť minimálne kritérium, ktorým je voľba aspoň jedného merateľného ukazovateľa výsledku a jeho cieľovej hodnoty (časť C v Slim application form). V časti D však môžete uviesť aj také výsledky, ktoré k naplneniu merateľného ukazovateľa neprispievajú, avšak prispievajú k celkovej udržateľnosti projektu.
Je v prípade zadávania merateľných ukazovateľov v ITMS21+ potrebné pri všetkých merateľných ukazovateľov zvoliť typ závislosti „maximálna hodnota“?
Áno. V časti „Typ závislosti ukazovateľa“ sa vyberá iba typ závislosti „maximálna hodnota“ – chápe sa ako cieľová hodnota za projekt.
Je pri zadávaní rozpočtu do ITMS21+ potrebné uviesť všetky popisy rozpočtových položiek dvojjazyčne?
Áno.
Ktorou časťou Manuálu pre implementáciu projektov je potrebné sa riadiť pri výbere pracovných pozícií a merných jednotiek v rámci nákladov na zamestnancov?
Pri výbere pracovných pozícií a merných jednotiek v rámci nákladov na zamestnancov je potrebné sa riadiť časťou III. Manuálu pre implementáciu projektov. Zároveň príloha č. 1 PIM časť V „Pokyny k vyplneniu a odoslaniu formulára žiadosti o NFP vo verejnej časti ITMS21+“ obsahuje príklady merných jednotiek v rámci jednotlivých rozpočtových kapitol.
Keďže excel rozpočet v rámci nákladov na zamestnancov obsahuje okrem „popisu položky“ aj „typ pracovného úväzku“, je potrebné uvádzať „popis položky“ a „typ pracovného úväzku“ spolu do komentára v ITMS21+?
Áno. V prípade nákladov na zamestnancov je v rámci komentára v ITMS21+ potrebné okrem „popisu položky“ uviesť aj „typ pracovného úväzku“, aby dáta v ITMS21+ obsahovali všetky údaje uvedené v excel rozpočtoch jednotlivých partnerov.
Je v prípade pracovného pomeru “čiastočný úväzok s pevným podielom času za mesiac” potrebné uviesť pevné percento pre každú relevantnú pozíciu?
ÁNO. Tento údaj uveďte napr. do komentára resp. priamo do názvu položky.
Relevantné pre SK partnerov: Je potrebné predložiť prílohu „Udelenie súhlasu a údajov k vyžiadaniu výpisu z registra trestov“ pre všetky štatutárne osoby.
Áno. Prílohu treba predložiť za všetky štatutárne osoby. Zároveň musia mať dané osoby v ITMS21+ zaradenie “štatutár”, aby bolo možné zo strany Spoločného sekretariátu vyžiadať si výpis z registra trestov priamo cez funkcionalitu v ITMS21+.
V prípade, že projektovú žiadosť predkladá poverená osoba, je potrebné za túto osobu predložiť výpis z registra trestov.
Na čo netreba zabudnúť pri vypĺňaní čestného vyhlásenia za partnera projektu?
Pri vypĺňaní čestného vyhlásenia za partnera projektu nezabudnite na vyplnenie časti týkajúcej sa NATURA 2000 (konkrétne ide o časť „C“).
Musí splnomocnenie na zastupovanie Hlavného partnera v konaní o projektovej žiadosti v rámci prílohy č. A.5. vždy obsahovať minimálne tie náležitosti, ktoré sú uvedené v pokyne v rámci prílohy „List of Annexes to the application form“ (najmä rozsah splnomocnenia s identifikáciou konkrétneho projektu, podpis splnomocnenca)?
V zásade áno, avšak v prípade, že existuje splnomocnenie (poverenie, menovací dekrét alebo iné vecne relevantné oprávnenie) na zastupovanie Hlavného partnera, ktoré neobsahuje všetky požadované náležitosti, najmä pokiaľ ide o označenie konkrétnej žiadosti, resp. projektu, ale je z neho zrejmé, že splnomocnená osoba je oprávnená na zastupovanie Hlavného partnera, je možné akceptovať aj takéto splnomocnenie. Spoločný sekretariát si v danom prípade môže vyžiadať doplňujúcu dokumentáciu (napr. organizačný poriadok).
Q&A z webinára „Ako predkladať deklarované výdavky v systéme ITMS“
Kde je zverejnená prezentácia?
Prezentácia je zverejnená v rámci časti „Aktuality“ na webovej stránke programu.
Bude zverejnený formulár Zoznamu deklarovaných výdavkov?
Výdavky sa deklarujú iba prostredníctvom systému ITMS21+ výlučne elektronicky. ZDV vo formáte xls. zverejnený nebude. Systém ITMS21+ umožňuje exportovať zoznam nárokovaných finančných prostriedkov (ZDV) do formátu xls., ako pomôcku. Samotný formulár ZDV v exceli sa v tomto programovom období nevytvára.
Predkladajú sa v rámci výdavkov deklarovaných ako 40% paušál na prvostupňovú kontrolu aj doklady z verejného obstarávania?
K paušálnym výdavkom nepredkladáte na kontrolu žiadne účtovné doklady. Nepredkladáte žiadne „skutočné“ účtovné doklady v rámci ITMS21+, v systéme ITMS21+ je potrebné vytvoriť „virtuálny“ účtovný doklad vo výške žiadanej sumy za jednotlivé položky rozpočtu. Zároveň však platí, že ste povinní dodržiavať ustanovenia, ktoré sa na Vás vzťahujú v zmysle národnej legislatívy, tzn. aj ustanovenia zákona o verejnom obstarávaní, ak sú pre Vás relevantné.
Bude PIM VII preložený do slovenčiny?
Áno, PIM VII bude preložený do slovenčiny aj do nemčiny.
Môj prístup do ITMS21+ nefunguje. Ako mám postupovať?
Odporúčame postupovať podľa priloženého linku: https://www.sk-at.eu/spristupnenie-itms21/.
Nevidím svoj projekt v ITMS21+. Ako mám postupovať?
Projekt bude v ITMS21+ viditeľný až po uzatvorení zmluvy o NFP.
V prípade personálnych výdavkov sa nahrávajú zvlášť mzdy zamestnanca a zvlášť odvody zamestnávateľa?
Mzda zamestnanca a odvody zamestnávateľa sa pri personálnych výdavkoch uvádzajú spolu.
Čo môžem spraviť, keď zistím, že som v ZDV urobil chybu (napr. zadal som nesprávnu skupinu výdavku)?
V prípade, ak ste ešte neodoslali ZDV prostredníctvom systému na kontrolu, je možné údaje editovať po kliknutí na obrázok ceruzky. Ak už bolo ZDV odoslané, národný/regionálny kontrolór Vás prostredníctvom systému ITMS21+ môže vyzvať na doplnenie a úpravu výdavku, resp. na uvedenie správnej sumy, pričom Vám umožní editáciu údajov v ZDV.
Aké je správne číslovanie podpornej dokumentácie nahrávanej do systému ITMS21+?
Podpornú dokumentáciu číslujeme v zmysle „The list of numbering and naming of the expenditure documents in ITMS“, ktorý tvorí prílohu č. MIP VII.5.
Ako je možné v systéme ITMS21+ vytvoriť dodávateľa, ktorý nemá DIČ?
Ak zahraničný dodávateľ nemá DIČ, je potrebné označiť zahraničný dodávateľ bez VAT, následne sa otvorí pole „Typ identifikátora zahraničného subjektu“, kde sa ponúknu možnosti: „Číslo z registra“, „DIČ“, „Iné“ alebo „VAT“. Po kliknutí na „Iné“, vyplníte pole „Identifikátor zahraničného subjektu“.
Kde nájdem zverejnený vzor formulára partnerskej monitorovacej správy?
Partnerská monitorovacia správa je prílohou č. VII.1 dokumentu PIM VII. Nájdete ju na webovom odkaze https://www.sk-at.eu/download/pim-vii-project-implementation/.
Je potrebné v ITMS vytvoriť aj partnerskú monitorovaciu správu? Je potrebné ju odoslať cez funkcionalitu „Komunikácia“?
Partnerská monitorovacia správa sa nevytvára prostredníctvom ITMS21+. Partner predkladá vyplnený a podpísaný formulár partnerskej monitorovacej správy, ktorej vzor je prílohou č. VII.1 dokumentu MIP VII. V prípade, že partner nepredkladá za dané monitorovacie obdobie žiadne výdavky, je potrebné odoslať vyplnenú a podpísanú partnerskú monitorovaciu správu prostredníctvom funkcionality „Komunikácia“ v systéme ITMS21+. Pokiaľ partner za dané monitorovacie obdobie predkladá výdavky, je potrebné vyplnenú a podpísanú partnerskú monitorovaciu správu nahrať ako prílohu predkladaného Zoznamu deklarovaných výdavkov v systéme ITMS21+.
Čo je potrebné uvádzať v prílohe č. VII.6, Zoznam paralelne implementovaných projektov, k PIM VII v stĺpci „status projektu“?
Do stĺpca „status projektu“ uvádzate stav realizácie daného projektu výberom z možností v rolovníku (predložený, schválený, v implementácii, ukončený).
Ako uvádzať položky účtovných dokladov (zamestnancov) v prípade deklarovania personálnych výdavkov v systéme ITMS21+?
Bude stačiť, ak uvediete jeden riadok na zamestnanca za celé obdobie, za ktoré predkladáte výdavky.
Musí byť splnomocnenie na predkladanie ZDV/partnerskej monitorovacej správy notársky overené?
Nie je potrebné, aby bolo splnomocnenie notársky overené. Musí byť ale podpísané štatutárnym zástupcom.
Ako sa vypočíta nárokovaná suma za mzdu zamestnanca, keď si čerpal dovolenku (vykazovanie personálnych výdavkov: skutočné náklady s fixným percentom práce na projekte za mesiac)? % práce na projekte * cena práce (vrátane náhrad za dovolenku)?
Je potrebné vypočítať príslušné percento z celkovej ceny práce v danom mesiaci za daného zamestnanca.
Ak zamestnanec pracuje u zamestnávateľa výhradne na projekte, ale má skrátený úväzok (celý tento úväzok venuje len práci na projekte), nie je potrebné vypĺňať Opis pracovnej činnosti na projekte (Task Assignement Document, príloha č. III.2 časti PIM III)?
Pri 100% úväzku na projekte sa predkladá Opis pracovnej činnosti na projekte iba v prípade, ak nie je uvedený v dokumente o zamestnaní.
Pri vykazovaní personálnych nákladov formou „skutočných výdavkov“ nie je potrebné predkladať výkaz práce/time sheet?
V prípade vykazovania personálnych výdavkov formou „Skutočných nákladov“ sa pracovný výkaz/timesheet nepredkladá
Dajú sa údaje k ZDV do systému ITMS21+ automaticky importovať?
Nie, je potrebné manuálne zaevidovať do systému každý účtovný doklad, na základe ktorého si nárokujete finančné prostriedky na refundáciu.
Pri použití hodinovej sadzby „metódou 1 720“ je potrebné nahrať účtovný doklad za každého zamestnanca, t.j. počet hodín * zafixovaná hodinová sadzba?
„Metóda 1720“ musí byť použitá na každého zamestnanca na projekte za daného partnera projektu. Pri použití „metódy 1720“ sa výška nárokovaných finančných prostriedkov za jednotlivých zamestnancov vypočíta ako súčin odpracovaných hodín na projekte a stanovenej hodinovej sadzby. Je možné evidovať personálne výdavky za monitorovacie obdobie ako jeden účtovný doklad a v ďalšom kroku je potrebné tento účtovný doklad rozpísať na položky podľa zamestnancov na projekte v zmysle rozpočtu.
Ako mám správne v systéme ITMS21+ zadať účtovný doklad za personálne výdavky deklarované „metódou 1720“?
V prípade, ak personálne výdavky deklarujete prostredníctvom jednotkových nákladov vypočítaných metódou 1720, v systéme ITMS21+ vytvoríte účtovný doklad vo výške žiadaných finančných prostriedkov za celé monitorovacie obdobie, pričom v ďalšom kroku tento účtovný doklad rozdelíte na položky podľa zamestnancov/pracovných pozícií v zmysle rozpočtu projektu. Ako prílohu vkladáte mesačné pracovné výkazy za zamestnancov za dané obdobie.
Je možné nahrať ako prílohy k mzdám jeden pdf súbor, v ktorom sa budú nachádzať všetky prílohy príslušné pre dané mzdy?
Áno, je možné nahrať prílohu ku mzde ako jeden PDF súbor, 1 PDF súbor = 1 zamestnanec.
Ak sa v ITMS prikladajú ako príloha zazipované súbory, v ITMS volím typ prílohy ako „iné prílohy“?
Áno, v tomto prípade volíte kategóriu „iné prílohy“.
Je možné v ITMS do účtovného dokladu zaevidovať personálne výdavky za príslušné monitorovacie obdobie alebo je potrebné rozpísať personálne výdavky po mesiacoch?
V ITMS21+ je možné evidovať personálne výdavky všetkých zamestnancov za monitorovacie obdobie ako jeden účtovný doklad a v ďalšom kroku je potrebné tento účtovný doklad rozpísať na položky podľa zamestnancov na projekte v zmysle rozpočtu.
Je potrebné v systéme ITMS21+ v rámci vytvárania účtovných dokladov/položiek účtovných dokladov uvádzať mená konkrétnych zamestnancov?
V ITMS21+ uvádzate iba názov pracovnej pozície – potrebné očíslovať v zmysle rozpočtu projektu, aby bolo možné jednoznačne priradiť danú pracovnú pozíciu k rozpočtovej položke, z ktorej sa výdavok čerpá.
Je potrebné zadávať pri každej položke v rámci miezd deklarovaných na základe skutočných výdavkov ako prílohu okrem výplatnej pásky a súhrnu odpracovaných hodín zamestnanca v danom mesiaci aj pracovnú zmluvu, zaradenie zamestnanca na projekt a súhlas zamestnanca s posielaním mzdy na účet? Alebo stačí tieto dokumenty zadať len pri prvom ZDV?
Pracovná zmluva spolu so súhlasom zamestnanca s posielaním mzdy na bankový účet (ak nie je uvedený v pracovnej zmluve) sa predkladá iba pri 1. ZDV, resp. pri ZDV, v ktorom začal zamestnanec na projekte pracovať, alebo pri zmene alebo dodatku pracovnej zmluvy. Ak ide o metódu vykazovania na základe skutočných výdavkov, pracovný výkaz sa nepredkladá.
Umožňuje systém ITMS21+ zadať výšku DPH aj v prípade rakúskych partnerov?
Áno, systém ITMS21+ umožňuje editáciu poľa DPH, tj. je možné uviesť príslušnú výšku DPH.
Je k dispozícii vzor pracovného výkazu? Je potrebné v pracovnom výkaze uvádzať len odpracované hodiny, alebo je potrebné uviesť aj opis činností?
Vzor pracovného výkazu aktuálne vytvorený nie je. Pracovný výkaz si môžete vytvoriť vlastný s názvom a logom programu a projektu, pričom je potrebné v ňom uvádzať odpracované hodiny na projekte aj mimo projektu a popis vykonaných činností.
V prípade, že zamestnanec pracuje na projekte na plný úväzok , t.j. na 100% je potrebné uviesť tento percentuálny podiel do pracovnej zmluvy?
Ak je v pracovnej zmluve uvedené, že zamestnanec pracuje na plný úväzok na projekte, v takom prípade nie je potrebné predkladať prílohu č. III.2 k PIM III, Opis pracovnej činnosti na projekte. Ak však táto informácia v pracovnej zmluve uvedená nebude, je potrebné predložiť aj prílohu č. III.2 k PIM III, Opis pracovnej činnosti na projekte, kde uvediete percentuálny podiel práce na projekte za daného zamestnanca.
Čo predstavuje analytická evidencia účtovníctva?
Analytická evidencia sa vedie zvlášť pre účely projektu. V prípade skutočného vykazovania výdavkov musia byť výdavky účtovne oddelené tak, aby bol zrejmý ich súvis s projektom.
Existuje vzor dokumentu „Splnomocnenie štatutárneho zástupcu“?
Nie, takýto vzor vytvorený nie je.
Je potrebné prekrývať podpisy na zmluvách so zamestnancami, ktoré sa nahrávajú do systému ITMS21+?
Nie je potrebné prekrývať podpisy zamestnancov na zmluvách. Citlivé údaje je však potrebné zaheslovať a heslo zaslať Vášmu príslušnému národnému/regionálnemu kontrolórovi do emailu.